Brenna | Cieszyn | Czeski Cieszyn | Chybie | Dębowiec | Goleszów | Hażlach | Istebna | Jasienica | Jaworze | Ostrawa | Skoczów | Strumień | Ustroń | Wisła | Zebrzydowice

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Temat: Czym ogrzewać dom??????? ustawa antysmogowa

 1. #1

  Czym ogrzewać dom??????? ustawa antysmogowa

  Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu

  2017-01-12, Autor: bf, Samorząd Województwa Śląskiego
  Koniec żartów. Marszałek Wojciech Saługa przedstawił projekt uchwały antysmogowej (Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe Samorządu Województwa Śląskiego)
  Następne zdjęcie


  2

  Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił dzisiaj projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalaowane tylko piece klasy V. Co jeszcze znalazło się w projekcie uchwały?

  Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.
  Reklama

  - Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.
  Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.
  Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.
  Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.
  Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku:
  - użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku.
  - ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku,
  - użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
  Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej. - Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.
  Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).
  Przypomnijmy, w rozmowie z nami Wojciech Saługa zadeklarował, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie w pierwszej połowie 2017 roku. Kiedy dokładnie projektu uchwały antysmogowej trafi pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego? - Już w poniedziałek odbędzie się otwarta debata, na którą prócz radnych sejmiku zapraszamy samorządowców i przedstawicieli organizacji społecznych. Przewiduję, że głosowanie nad uchwałą odbędzie się w lutym, najdalej w marcu - powiedział nam Grzegorz Wolnik - przewodniczący sejmiku.
  - Założenia uchwały na pewno są bardzo restrykcyjne. Jednak to, co działo się w naszym regionie w ostatnich dniach pokazało, że żarty się skończyły i nadszedł czas na takie, radykalne rozwiązania - dodaje Grzegorz Wolnik.

 2. #2
  Avatar wisiketa
  Dołączył
  Mar 2011
  Płeć
  Mieszka w
  na ulicy ślepej
  Postów
  6,864
  Wpisów
  1
  Pompa ciepła plus rekuperator, kolega mój w zeszłym roku się wprowadził do nowewgo domu i nie może się nacieszyć w domu 23 w plusie

 3. #3
  Pytanie po jakim czasie sie spłaci ta pompa i czy nie zdąży sie zepsuć zanim sie spłaci. A czym palić? Ja palę węglem
  To niezwykłe, jak można kłamać, przyznając sobie rację.

  Jean-Paul Sartre

 4. #4
  Avatar Rufijok
  Dołączył
  Aug 2014
  Płeć
  Mieszka w
  Kajów koło Gdziejowa
  Postów
  2,725
  Cytat Napisał ceuer Zobacz post
  Pytanie po jakim czasie sie spłaci ta pompa i czy nie zdąży sie zepsuć zanim sie spłaci.
  Dokładnie tak

  Cytat Napisał ceuer Zobacz post
  A czym palić? Ja palę węglem
  Tylko problem jest w tym że te kanalie chcą żebyś piec bez tabliczki wymienił na ten sam z tabliczką klasy 5 .

  - - - Dopisano - - -

  Cytat Napisał wisiketa Zobacz post
  Pompa ciepła plus rekuperator, kolega mój w zeszłym roku się wprowadził do nowewgo domu i nie może się nacieszyć w domu 23 w plusie
  Przy 23 stopniach to ja włączam klimatyzacje
  1) Nigdy nie walcze z idiotami gdyż mają przewage liczebną, tylko ich unikam

  2) Najwięksi idioci to krytycy, nic nie potrafią robić a wszystko krytykują.

 5. #5
  Avatar wisiketa
  Dołączył
  Mar 2011
  Płeć
  Mieszka w
  na ulicy ślepej
  Postów
  6,864
  Wpisów
  1
  Cytat Napisał ceuer Zobacz post
  Pytanie po jakim czasie sie spłaci ta pompa i czy nie zdąży sie zepsuć zanim sie spłaci. A czym palić? Ja palę węglem
  Wiele czynników na to się składa.... pozwól że Ci nie odpiszę.
  Jak się spotkamy to pogadamy.
  W maju mam urlop to będziemy liczyć kalorie🍾
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 6. #6
  Bo sobie tak pomyślałem ,że teraz to dopiero ludziska będą jarać co popadnie ,bo nie każdego stać wymienić sobie piec na nowy a to koszt ponad 5 tyś pln + robocizna i przeróbka połowy instalacji no i konieczne docieplenie budynku około 40 tyś pln . Piece podrożeją ,węgiel podrożeje , drewno podrożeje inaczej mówiąc dobra zmiana w tym grajdole.Oj będzie plastikowy wiaterek .

 7. #7
  Nie wiem czy się orientujesz w sprawie dotyczącej flotu i mułu. Mianowicie , węgiel po wydobyciu na powierzchnię , wędruje do zakładu przeróbczego a tam zostaje sortowany i oczyszczany z wszelkiego badziewia , miedzy innymi z siarki . Cały ten odpad to najgorszy produkt uboczny przeróbki węgla . Ktoś wpadł na pomysł by na tym też zarobić i zostaje wprowadzany do handlu.

  O zgrozo , wszystko to po wypaleniu często z dodatkiem jakiś trocin , szmat i innego badziewia wędruje kominami do atmosfery , czym oddychamy my Ludzie , wszystko to czego nie wchłoniemy bezpośrednio do płuc , osadza się na ziemi a potem siejemy sobie warzywa , rosną nam owoce a jak są skażone to możemy sobie wyobrazić . Popieram działania rządu akurat w tej kwestii , stanowczo .

  To w wielkim skrócie o powolnej śmierci jaka sobie fundujemy przez jakieś sześć miesięcy każdego roku

 8. #8
  Avatar Nie bój żaby
  Dołączył
  May 2015
  Płeć
  Mieszka w
  twojej wyobraźni
  Postów
  1,163
  Wpisów
  2
  Cytat Napisał tyranek07 Zobacz post
  Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027
  Do 2016 roku wyebali miliony na dofinansowanie zakupu kotłów klasy 3 i 4, a teraz mówią, że te kotły są fuj i wyebią kolejne miliony na to, żeby ludzie wywalili to te kotły na złom i kupili nowe.

  Unijne dotacje w praktyce...
  Błogosławieni ci, którzy się gubią, albowiem to oni wyznaczają nowe drogi.


 9. #9
  Tak przy okazji tematu. Stosujecie metodę palenia od góry?
  "Czy rozumiesz teraz, czym jest neutralność, która tak cię porusza? Być neutralnym to nie znaczy być obojętnym i nieczułym. Nie trzeba zabijać w sobie uczuć. Wystarczy zabić w sobie nienawiść."

 10. #10
  Avatar wisiketa
  Dołączył
  Mar 2011
  Płeć
  Mieszka w
  na ulicy ślepej
  Postów
  6,864
  Wpisów
  1
  Cytat Napisał dyszol Zobacz post
  Tak przy okazji tematu. Stosujecie metodę palenia od góry?
  Moi znaiomi poszli tym tropem, nie kupili nowego pieca tylko zmienili sposób startowy, są bardzo zadowoleni.
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •