PDA

Zobacz pełną wersję : Za jaką cenę mozna wybudować dom ok 100m2?

mojra25
28-06-2011, 07:53
Zastanawiam się nad budową domu, czy są osoby które w najbliższych latach wybudowały dom taki na ok 100m2? Za ile mniej więcej można taki dom wybudować? na oferia.pl widziałam oferty nawet 1300zł za m2, myślicie że to możliwe? Chodzi mi o dom z oknami i dachem, przygotowany pod malowanie ścian i kładzenie posadzek.

kalafiorrr
28-06-2011, 10:26
- nie wiem, za jaką, ale wiem, że całość wyjdzie +/- dwukrotnie droższa, niż pierwotnie założysz;
- 100m2 to bardzo mały domek: założyłaś w nim takie pomieszczenia, jak np. kotłownia, piwnica, pomieszczenia gospodarcze, schody, taras, pod który też pewnie trzeba trzasnąć fundament i wylewkę? (w bloku to mamy ponad metraż mieszkania);
- jeśli masz fizycznie te 1300plnx100 + działkę, na której stanie domek + możliwość dodatkowego zorganizowania kasy na wykończeniówkę (pożyczka od rodziny, kredyt itp) oraz kogoś z minimalną wiedzą budowlaną i maxymalną chęcią zaangażowania, to napewno warto się w to pchać!
- najlepiej podjedź do firmy, która oferuje takie budownictwo i wypytaj o szczegóły;

jan_122
28-06-2011, 13:57
Musisz jeszcze pamiętać o takich kosztach jak plany domu, przyłącze gazu, inst. elektr. wody użytkowej, ścieków itp. Na gaz , wodę i ścieki musisz mieć zrobione osobne pomiary geodezyjne co nie należy do najtańszych. Potem rekultywacja terenu, rabaty, podjazd do garażu i chodniki, płot z bramą i furtką nie mówiąc już o zadrzewieniu terenu miejsca na odpoczynek (gril).
Budowa i utrzymanie domu to beczka bez dna.

jarek_arek
28-06-2011, 19:41
Same materiały mogą wynieść te 1300 zł/m2. Tak więc te oferty to raczej cena za stan surowy, którą jeszcze należy pomnożyć przez 2. Realne jest natomiast 2.5 tys. za m2 domu pod klucz, przy założeniu, że się robi systemem gospodarczym tzn. większość prac samemu. Do tego dochodzi działka więc potrzebne będzie jakieś 320 tys.
100m2 to nie jest mały domek, jeśli liczyć powierzchnię użytkową. Rodziny w blokach mieszkają na średnio 50m2.

cezark
28-06-2011, 19:47
wszystko zależy od tego czy masz jakieś umiejętności w budowlance,czy masz w rodzinie fachowców którzy przyjdą i zrobią ci po kosztach,jeśli nie masz nic i do wszystkiego bierzesz obcych ludzi to za domek 100 metrów pewnie ze 300 trza będzie dać,same papiery na start to 5 tyś i conajmniej pół roku czekania

Na gaz , wodę i ścieki musisz mieć zrobione osobne pomiary geodezyjne co nie należy do najtańszych
jeśli przyłącza są w granicach to żadnych badań się nie robi tylko buli za samo przyłącze

jendrus135
28-06-2011, 19:48
Najniższy czy też najwyższy koszt budowy takiego domu, to cena zdrowia,którą niestety każdy musi ponieść.

misieksb
28-06-2011, 20:36
Najniższy czy też najwyższy koszt budowy takiego domu, to cena zdrowia,którą niestety każdy musi ponieść.

a bo w bloku to wszystko pięknie ;) bulisz 160 tys i od razu masz piękne, urządzone mieszkanie, wspaniałych sąsiadów i w ogóle cud miód ;) Dom to dom, wiadomo koszt trochę większy niż w przypadku mieszkania w starym budownictwie, ale masz spokój, nie martwisz się że jak puścisz głośniej muzykę, to nagle sąsiadka z dołu wezwie policję, czy jak pójdziesz się później kąpać to nie wali ci nikt po rułach, że zakłócasz spokój... Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Koszty zależą od tego co napisali koledzy wcześniej: jakie materiały, czy przy działce jest wszystko do podłączenia, czy masz kolegów budowlańców itd

dyszol
28-06-2011, 20:43
a bo w bloku to wszystko pięknie ;) bulisz 160 tys i od razu masz piękne, urządzone mieszkanie, wspaniałych sąsiadów i w ogóle cud miód ;) Dom to dom, wiadomo koszt trochę większy niż w przypadku mieszkania w starym budownictwie, ale masz spokój, nie martwisz się że jak puścisz głośniej muzykę, to nagle sąsiadka z dołu wezwie policję, czy jak pójdziesz się później kąpać to nie wali ci nikt po rułach, że zakłócasz spokój... Wszystko ma swoje plusy i minusy.
Przy jednorodzinnych też się zdarzają takie kwiatki - komuś przeszkadza dym z ogniska, samochód zaparkowany na chodniku przed domem, szczekający pies i inne ;)

misieksb
28-06-2011, 20:46
Przy jednorodzinnych też się zdarzają takie kwiatki - komuś przeszkadza dym z ogniska, samochód zaparkowany na chodniku przed domem, szczekający pies i inne ;)

Jednak znacznie rzadziej. Wiem bo przez 20 lat mieszkałam w domku, a teraz niestety przyszło mi się kisić w bloku. Ludzie mieszkający w domkach jednorodzinnych nie są tacy upierdliwi jak ci z bloków, są bardziej zrelaksowani i spokojni, nie robią problemów z powodu byle pierdoły. Ale wiadomo dom to większe koszty, samemu się trzeba martwić o dach, o koszenie trawniczka, o rynny itd, w bloku te problemy odpadają.

tomtom
28-06-2011, 21:51
misieksb współczuję. Ja w bloku bym nie wytrzymał !!
mojra25 a może kupić jakiś starszy domek? Czasami zdarzają się ciekawe oferty

kalafiorrr
28-06-2011, 23:42
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?135721-Ile-kosztuje-dom

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?111502-Czy-wybuduję-za-220-tys-110-m-dom

mojra25
29-06-2011, 06:04
Dzięki za wszystkie odpowiedzi:)

tomi71
29-06-2011, 06:14
mam taki domek o jaki pytasz:)
budowę skończyłem 4 lata temu i muszę powiedzieć że nie licząc działki to budowa systemem gospodarczym (choć i tak wszystkiego sami nie zrobicie) wyniosła niecałe 300tys. zł. Stan surowy z oknami czyli zamknięty to koszt ok. 130tys. (wtedy wzięliśmy kredyt i za to skończyliśmy budowę). Jan_122 pisze o płocie, bramie ale tego na razie nie mam koło domu i jakoś żyjemy:) ...Holandia:)
Jak chcesz jaką fotkę to na priva.

jan_122
29-06-2011, 08:01

Zgadzam się z Tobą. Mam dom, a poza tym od wielu lat mieszkam w bloku. Kąpać się mogę o której godzinie tylko zapragnę i sąsiadom to nie przeszkadza, chyba, że za głośno przy kąpieli śpiewam / :-) /. Upierdliwych sąsiadów można mieć w bloku i obok swojego własnego domku. W obu przypadkach są plusy i minusy.

kalafiorrr
29-06-2011, 11:32
budowę skończyłem 4 lata temu i muszę powiedzieć że nie licząc działki to budowa systemem gospodarczym
przyznaj się: jak długo budowałeś i wykańczałeś (się:) ) do etapu, w którym można było zamieszkać? :)

tomi71
29-06-2011, 13:26
łopatę wbiłem nomen-omen 1 kwietnia 2004 i skończyłem w tym roku fundament; w 2005 mury i dach; 2006 reszta i wprowadziliśmy się w styczniu 2007r jednak bez tynku zewn które zrobiliśmy w latem 2007(mineralny-tradycyjny) i wiosną 2008r. (silkonowy kolor).

Więc chyba dość szybko poszło:)
A dom chciałem mieć żeby na starość mieć zajęcie koło niego :), a nie tylko TV do bólu.

fotopasja
29-06-2011, 13:57
Budowa domu (oprócz momentu wydawania pieniędzy) to jedna z najmilszych sercu inwestycji, ale jedno jest pewne- zawsze wyjdzie przynajmniej 50 % drożej niz zakładasz. Jest mnóstwo kosztów dodatkowych, których kosztorysant Ci nie policzy, a które trzeba ponieść. Tak czy siak- buduj zamiast remontować stary. Stare zawsze będzie stare, nowe zaprojektujesz od początku sama.

jan_122
29-06-2011, 14:40
Tak czy siak- buduj zamiast remontować stary. Stare zawsze będzie stare, nowe zaprojektujesz od początku sama.

Z ostatnim Twoim zdaniem się zgadzam, ale............ z poprzednim nie.
Sam remontowałem dom z 1969r można powiedzieć --- od ław po czubek komina. Wymieniłem instalacje elektryczną, wodną, ściekową, CO i TV. Zmieniłem wszystkie drzwi ( 8), okna (13) nowe poszycie dachu + kominy (4). Kupiłem 2 piece CO (węglowy i gazowy), wyłożyłem wszystkie pokoje (6) panelami, ściany gładzią gipsową i zrobiłem nowe drewniane schody (przedtem taraso). Ociepliłem dach wełną mineralną a ściany zewnętrzne styropianem z kolorowym tynkiem. Budynek został całkowicie odkopany i wymieniono rury odwadniające. Na koniec chodniki, podjazd z kostki brukowej. Wszystko to zamknęło się w kwocie 70tys. Bez projektów, próźb, zezwoleń odbiorów i innych urzędniczych kombinacji. Tak jak sobie wszystko wcześniej zaplanowałem, tak mi wyszło i jestem z wykonawców bardzo zadowolony. Najtrudniej było zsynchronizować wszelkie prace.

---------- Post dodany o 15:40 ---------- Poprzedni post dodany o 15:26 ----------

Jeszcze zapomniałem. Balkony, przedpokój wejście, kuchnia i łazienki (2) - gres i kafelki.

kalafiorrr
30-06-2011, 10:30
Tak czy siak- buduj zamiast remontować stary. Stare zawsze będzie stare, nowe zaprojektujesz od początku sama.
tak i nie; STARE DOMY MAJĄ DUSZĘ oprócz przestarzałej technologii :) są po prostu piękne! nikt mnie nie przekona do dzisiejszej tendencji budowania domów o dziwnych kształtach i załamaniach w dachu, w każdej możliwej płaszczyźnie; a poza tym, są niezłym wyzwaniem architektonicznym - oczywiście dla tych, którzy to lubią;
my mamy za sobą etap rozbudowy małego, pozornie nieustawnego domku; dodatkowo wybudowanego w samym rogu ogrodu, co uniemożliwiło rozbudowę go aż na 2 płaszczyznach; nad samymi planami przesiedzieliśmy prawie cały rok, i mimo, że popełniliśmy kilka błędów, jakoś udało się wyprowadzić dom "na prostą"

minarchista
03-07-2011, 06:46
+- według stawek na rynku budowa takiego domu to koszt około 280 tyś.zł.-350 tyś.zł.(oczywiście jeśli chodzi o technologie tradycyjną-murowaną) przyjmuje się,że dom w stanie wykończeniowym kosztuje od 2.800 zł. do 3.500 zł. za m2. w zależności od regionu,użytych materiałów,danej firmy budowlanej itp.

Oczywiście koszty budowy idzie nieco zmniejszyć przy budowie systemem gospodarczym,ale po pierwsze trzeba mieć w rodzinie wśród znajomych fachowców,oraz trzeba umieć wtedy dobrze liczyć koszty bowiem,wiele spraw trzeba samemu załatwić wiąże się to z jakimiś wyjazdami a to również koszt np.tego paliwa którego często się nie wlicza w koszt budowy domu.Reasumując budowa gospodarcza zapewne tańsza,ale trzeba samemu zachować dyscyplinę liczenia kosztów.

Oprócz budowy w systemie tradycyjnym-murowanym,istnieje jeszcze więcej technologi alternatywnych np.modułowa,szkieletowa,z bali drewnianych,straw-bale itd.

Można i tak:

http://www.joemonster.org/art/13373/Oryginalny_dom_z_butelek

http://bryla.gazetadom.pl/bryla/1,85298,5584490,Alter_domy.html

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwolag_czyli_jak_sie_mieszka_w_kopule_12508.html

krilady.
03-07-2011, 07:10
no nie powiem, do niektórych domków to trzeba mieć wizję..... :D ale rzeczywiście czasem można odejść od tradycyjnego budowania i uzyskać baaardzo ciekawy efekt :)
gdzieś też widziałam (było pokazywane, czy opisywane - już nie pamiętam, w Polsce, chyba na Mazurach) ekologiczny dom z gliny...też chwalony

joje@
03-07-2011, 09:16
A budował ktoś z Was domek z bali? Bo jak będziemy budować, to właśnie taki.:D Na razie wizja rośnie... rośnie... dojrzewa...

dyszol
03-07-2011, 10:45
Tylko jak się chyci to ino ros.

joje@
03-07-2011, 11:18
Taki cuś, ino nie ze Stolluxa http://www.stollux.com/210,projekt-l-44.html

No z tym dyszol to trzeba będzie uważać, zwłaszcza, że mamy w domu piromana;)

kalafiorrr
03-07-2011, 22:57
ale w takim domu z bali to strach samemu siedzieć, zwłaszcza w nocy - już sobie wyobrażam, jakie dźwięki wydają tony pracującego drewna...

tomi71
04-07-2011, 06:30
Znam parę osób mieszkających w domu z bali i niestety nie są zbyt zadowoleni. Szczególnie przeszkadza im widok na zewnątrz i to nie przez okno. Okazuje się, że materiał z których budują te domu nie jest dostatecznie wysuszony, a belki przekręca nawet o ok 20stopni więc wentylacja naturalna dobrze działa.
Budując dom z tradycyjnych materiałów murowany często czujemy się jak na loterii, a wybudowanie dobrego domu z bali to już szóstka w lotto!
Warto się zastanowić, a nie ulegać wrażeniom estetycznym, czy chwytom marketingowym sprzedawców takich domów - tu naprawdę warto zachować zimną krew i zdrowy rozsądek.

joje@
04-07-2011, 06:46
Ciekawe właśnie, od czego to zależy? Od firmy, czy kasy, za jaką taki domek wybudujemy. Znajomy ma taki dom i sobie bardzo chwali. Przede wszystkim chatka jest bardzo ciepła, w której idzie nagrzać przysłowiową zapałką.
Te dziury w ścianach mnie zdziwiły....;/
I nie bój się tomi71, nie zamierzamy wywalić ciężko zarobionych pieniędzy na niepewną inwestycję.
Wszystko w fazie wyobrażeń na razie. Ciśnienia na budowę nie mamy. A może za kilka lat jakość takich budów się poprawi? Albo wymyslą co innego? Wszystko przed nami...
Ale piękne są, nie?:D

kalafiorrr
04-07-2011, 23:07
skarbnica dobrych rad dla siedzących nad planami własnego domku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?18808-Czego-w-urządzaniu-domu-nie-zrobilibyście-ponownie

jendrus135
05-07-2011, 08:08
Nic nie rozumiem! jakie prześwity na zewnątrz? Doskonale sprawują się domy wybudowane nawet z niewyschniętego drewna,tylko
wtedy stosuje się inną technologie min. zakłada na ,,pióra'' przez całe ściany przechodzą kołki przeciwskrętne,czy jak ich tam zwał!i nic nie ma prawa się skręcać, ani nie daj Boże prześwity! tomi71 Twoi znajomi mieli wyjątkowego pecha,bo na terenie Wisły,Trójwsi jest mnóstwo firm małych bez renomy a budują wspaniałe domki w których nic podobnego nie ma prawa zdarzyć.
Nie wierzę,że w domku wybudowanego z drewna dzięją się takie cuda! chyba,że budował ktoś kto nie miał zielonego pojęcia co robi.

joje@
05-07-2011, 13:56
jendrus:przytul: przywracasz mi wiarę w marzenia.
Ten Stollux z Jastebnej ponoć drogi..... no zobocymy! hej!;)

jendrus135
05-07-2011, 15:09
Stollux może i drogi,(możesz negocjować)ale już na starcie wybierzesz jaki standard Cię interesuje i znasz dokładną cenę,która się co pewien czas nie zmienia! A le jest multum małych firm, które budują cuda z drewna solidnie i niedrogo i nie ma prawa zdażyć się skręcanie
ścian lub jakieś prześwity,nie wierz w to!
Ja mam jeszcze całkiem nie wykończony dom,ale już mi się marzy nowy, ale tylko z bali i mam zamiar spełnić swoje marzenie!
Trzymaj się swojego marzenia,warto,na pewno warto!

joje@
06-07-2011, 12:40
jendrus a jakie te mniejsze firmy? Znasz jakieś? Gdzie mam szukać?

joje@
07-07-2011, 21:48
halo! jendrek!
wołam Cię ja!

jendrus135
07-07-2011, 21:55
hejka jezdem,syse,syse, ino jo by nie cioł zodnymu kogosikej nachełpić,zeby mi potem nie godali jedni ze kupa glajcarów za ta robota brali,a zaś drudzy,że ci sknerusy jakosikej kiepsko dutki dowali,hej!
ale jak jesteś poważnie zainteresowana, to jeszcze pogadamy,a na forum nie chcę nikomu reklamy robić,bo i nie można
a gościu tez sobie może tego nie życzyć ok?

joje@
07-07-2011, 21:56
jasne!
dla mnie bomba:D

to kiedy się widzimy?

jendrus135
07-07-2011, 22:01
spoko, pogadamy w najbliższym czasie,zapytam jak z czasem i terminami.

joje@
07-07-2011, 22:02
wpisz mnie tam w grafik.......

kalafiorrr
08-07-2011, 10:00
joje@ jak Ty taka balo-lubna, to może domek na Bail? :)

joje@
08-07-2011, 10:37
kalafiorrr! Tyś to trafiła w samo sedno!(Bali miałaś na myśli?);)
Ale póki co, skupię się na bali, Bali musi poczekać.
ehhhhhhh.........http://www.travelplanet.pl/dbphotos/przewodnik/wyspa%20bali_945.jpg:marzy: